Bilgilendirici Makale Yazmak İçin Konuyu Anlamak Çok Önemlidir.

Bilgilendirici bir makale konu hakkında bilgi sağlar. İlgi çekici ve bilgilendirici bir makale yazabilmek için konuyu iyi anlamak çok önemlidir.

Bilgilendirici Makale Yazmak İçin Konuyu Anlamak Çok Önemlidir.

Bilgilendirici bir makale konu hakkında bilgi sağlar. İlgi çekici ve bilgilendirici bir makale yazabilmek için konuyu iyi anlamak çok önemlidir. Ayrıca konuyla ilgili gerçek bir anlayışla iletişim kurabilmelisiniz. Bilgilendirici bir makalenin etkili olması için, yazarın konuyla ilgili sağlam bir anlayışa ve gerekli araştırma becerilerine sahip olması gerekir.

Yazar, Okuyucuya Güvenilir Bilgi Sağlamalıdır.

Bilgilendirici makalelerin birçok biçimi ve türü vardır. Herhangi bir konu, yer veya kişi hakkında ayrıntılı bilgi vermekle ilgilidir. Makalenin ana odak noktası, seçilen konu hakkında okuyuculara en önemli bilgileri iletmektir. Makalenizi yazarken hatırlamanız gereken dört önemli nokta vardır.

Bunlar aşağıdaki gibidir:

Tez beyanı ilk önceliğiniz olmalıdır. Tamamlayabileceğiniz tez çalışmasını seçin. Belirli bir bilgiye sahip olup olmadığınızdan emin değilseniz, bilgilendirici bir deneme tez cümlesi yazmayı seçebilirsiniz. Tez cümlesini seçtikten sonra, konuyu açıkça tartışmak için birkaç dakikanızı ayırın. Tez bildirisi ile ilgili araştırma raporlarını ve makaleleri toplayabilirsiniz. Tezinizi desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri ve ayrıntıları toplamanın tüm olası yollarını düşünün.

Bilgilendirici bir makale yazarken, araştırma için ihtiyaç duyacağınız bir liste oluşturmak ve bunları defterinizde tutmak iyi bir fikirdir. Bu, araştırmanızı kolayca tamamlamanızı sağlayacaktır. Tüm öğeleri doğru sırayla yerleştirin. Kağıda her noktayı yazdığınızdan emin olun. Makale yazarken yardımcı olacaktır. En az iki hedefiniz olduğundan emin olun. En çok tutuşa sahip olanları tercih etmelisiniz. Bir tarafta en iyi tutuşa sahip olanları isteyeceksiniz.

Soruları tamamladıktan sonra 2. adıma geçin.

Ardından, bir İçerik Haritası oluşturun. Harita oluşturduktan sonra konuyla ilgili bilgileri kategorilere ayırın. Bilgileri önemlerine göre düzenlediğinizden emin olun. Konunuzdaki her nokta arasında boşluk bırakmalısınız. Gerekirse metnin ortasında bazı noktalara yer vermek mümkündür. Cümlelerde birincil gerçekleri kullanmak için geçerli nedenleriniz olması gerektiğini unutmayın.

Dördüncü adım, anahattı işaret etmeyi içerir. Adımları özetlemeye başladıklarında öğrencilerin kafası karışabilir. Birçok öğrenci adımlarını anlamlı cümlelerle yazar. Anahat formunun tam cümleler olarak değil, yalnızca deyimler/ifadeler olarak kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, makale yazarken iyi düşünülmüş noktalar yazmak önemlidir.

Düzenleme sizin son işiniz. Bilgilendirici maka yazarken düzenleme önemlidir.

Düzenleme, makalenin dekorasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Düzenleme birçok şekilde yapılabilir. Basılı bir kopyaya bakarak düzenleyebilirsiniz. Ardından, gereksiz kelimeleri atlayın ve sahtesini tırnak içine alın. Bunu yapmanın bir başka yolu da yüksek sesle okumaktır. Dilbilgisi ve yazım denetimi yaptığınızdan emin olun.

Son taslak sizin odak noktanız olmalıdır. İlk taslağı yazın.

Bazen profesörler, tarihsel konuları yazarlara ödev olarak verirler. Öğretmenlerinin önerilerine uymaları beklenir. Bu konuyla ilgili gerekliliklere saygı göstereceklerdir.

Bazen yazar, tercih ettiği tez makalesini seçme özgürlüğüne sahiptir. Bir konu/tez seçme görevi, genellikle öğretmenleri tarafından kendilerine verilen bir konuyu seçmekten daha kolaydır. Size bir konu/tez seçme fırsatı sunulursa, onu geri çevirmeyin. Önünüzde daha fazla konu tutmaya çalışın. İfadeyi tamamlamadan önce kendinize sorular sorun.

Bu konuda kaç tane kitap ya da kaynak var diye sorabilirsiniz. Tez konusu hakkında hangi arka plan bilgilerini vereceksiniz? Tez konunuz ile ilgili dergi ve kitaplara ne kadar erişeceksiniz?

Unutmamanız gereken bir şey var: Aklınıza çok fazla tez cümlesi yerleştirmeyin. Bu, kafa karışıklığına neden olabilir ve bilgilendirici bir makale yazma yeteneğinizi engelleyebilir.

Bilgilendirici bir makale yazarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır. Tezinizle ilgili belirli ayrıntıları verebilmeniz gerekir. Araştırma tezinizi kısa tuttuğunuzdan ve çok uzun olmadığından emin olun. Tez ifadesi, okuyucunun ilgisini çekecek şekilde düşüncesine meydan okumalıdır. Tez açıklamanızın onlar adına konuştuğundan emin olmak için okuyucularınızın demografisini öğrenin. Profesörler için yazıyorsanız daha çekici bir yazı stili ve yatak kullanmalısınız. Okuyucuların yazınızda ne aradığına bakın. Tez ifadenizi nasıl algıladıklarını öğrenin. Ardından, onları çeken bir şeyler yazdığınızdan emin olun. Bilgi ekle. Teziniz/konunuz ilgi çekiciyse, onu yazmaktan heyecan duyacaksınız.

Bilgilendirici makalenizi zamanında bitirdiğinizden emin olun. Gerekirse yeniden yazmak veya düzenlemek için bolca zamanınız olacak. Konu seçiminiz çok önemlidir. Profesörler, mevcut sosyal durumlarla ilgili konular atarlar. Size çalışmanızla eşleşen araştırma makaleleri verebilirler.

En son yayımlanan birçok özgün makaleyi keşfedin. Blog bölümünde iş hayatınızda gelişen yenilik, haber ve özgün makale paylaşın. https://www.onyuzbin.com/blogs